Premier Cup Logo

Fixture & Results

Sunday, 14 January 2018back to top

Venue: Blue Downs Sports Complex

TimeFieldHomeResultAway
09:30AK.L.M3 - 0Dolphins Soccer Academy
09:30BElsies River1 - 0Valencia FC
09:30CSport Stepping Stones0 - 1FC Milan
09:30DLeeds Lentegeur2 - 1Durbanville
10:30AFN Rangers1 - 1Salt River Celtic
10:30BSpice for Life0 - 3Trinitarians FC
10:30CBellstar United FC2 - 1JHB Strikers
10:30DWesley United4 - 0Bonteheuwel United
11:30ABluedowns Spurs5 - 0Spenstons FC
11:30BIdas Valley3 - 0Turfall AFC
11:30CHelderberg Rovers FC0 - 0Barca Juniors
11:30DWoodlands United0 - 3RC Athletico
12:30ACape Royal FC3 - 1Invincible Cravenby
12:30BSunningdale4 - 0Goal 50 United
12:30CTafelzught FC1 - 2Southampton
12:30DSporting Stars0 - 3Valhalla United
13:30ADurbanville2 - 0Leeds Lentegeur
13:30BFC Milan0(2) - 1(4)Sport Stepping Stones
13:30CValencia FC3 - 0Elsies River
13:30DDolphins Soccer Academy0 - 3K.L.M
14:30ABonteheuwel United0 - 3Wesley United
14:30BJHB Strikers 2(5) - 1(4)Bellstar United FC
14:30CTrinitarians FC3 - 0Spice for Life
14:30DSalt River Celtic0 - 0FN Rangers
15:30ARC Athletico3 - 0Woodlands United
15:30BHelderberg Rovers FC1 - 1Barca Juniors
15:30CTurfall AFC0 - 3Idas Valley
15:30DSpenstons FC0 - 5Bluedowns Spurs
16:30AValhalla United0 - 0Sporting Stars
16:30BSouthampton3 - 0Tafelzught FC
16:30CGoal 50 United1 - 0Sunningdale
16:30DInvincible Cravenby0 - 1Cape Royal FC

Saturday, 13 January 2018back to top

Venue: Blue Downs Sports Complex

TimeFieldHomeResultAway
09:30ATramway0 - 3Masidlale Academy
09:30BClyde Pinelands1 - 1Emasithandane
09:30CNapoli0 - 1KTC All Stars
09:30DMighty Stars0 - 3FC Kapstadt
10:30ANorthpine0 - 3Eastern Rovers
10:30BTableview1 - 1Eerste River
10:30CY.S.D Macassar1 - 0Devonshire Rovers
10:30DColville United0 - 1United FC
11:30ASuper Eagles0 - 3Lentegeur FC
11:30BYoung Pirates0 - 3Beacon Spurs
11:30CBlack Aces0 - 3Fulham Sport Club
11:30DEtembalabantu0 - 3Rock-A-Fellas
12:30AX1 Swallows1 - 1Strandfontein
12:30BMfuleni United0 - 2Westridge FC
12:30CWanderers FC0 - 2Standards FC
12:30DLanga Unitedcancl - canclPubs AFC
13:30AFC Kapstadt3 - 0Mighty Stars
13:30BKTC All Stars0 (7) - 1 (6)Napoli
13:30CEmasithandane2 - 0Clyde Pinelands
13:30DMasidlale Academy3 - 0Tramway
14:30AUnited FC2 - 2Colville United
14:30BEerste River0 - 2Tableview
14:30CDevonshire Rovers0 - 1Y.S.D Macassar
14:30DEastern Rovers1 - 0Northpine
15:30ARock-A-Fellas3 - 0Etembalabantu
15:30BFulham Sport Club3 - 0Black Aces
15:30CBeacon Spurs3 - 0Young Pirates
15:30DLentegeur FC3 - 0Super Eagles
16:30APubs AFCCanc - CancLanga United
16:30BStandards FC0 - 0Wanderers FC
16:30CWestridge FC2 - 2Mfuleni United
16:30DStrandfontein0 - 0X1 Swallows

Sunday, 22 October 2017back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
10:00ATrinity Spurs1 - 1Barmsley Spurs
10:00BAeriel FC1 - 2FC Porto
10:00CDevonshire Rovers3 - 0Zimasa Stars
10:00DAnadin2 - 0Oasis
11:00ATiervlei FC0 - 3Wynberg St John
11:00BKuils River AFC3 - 0Knights FC
11:00CMowglies0 - 2Island Rovers
11:00DJHB Strikers Post - PostElsies River
12:00AFootball Academy P3 - 0Electric City
12:00BGrove Soccer4 - 2Young Chiefs
12:00CExtreme Stars3 - 0Paarl United FC
12:00DSalt River Celtic0 - 0Cape Town Rangers
13:30AFC Porto2 - 0Aeriel FC
13:30BZimasa Stars0 - 3Devonshire Rovers
13:30CBarmsley Spurs1 - 0Trinity Spurs
13:30DOasis0 - 1Anadin
14:30AIsland Rovers1 - 0Mowglies
14:30BWynberg St John3 - 0Tiervlei FC
14:30CElsies RiverPost - PostJHB Strikers
14:30DKnights FC0 - 3Kuils River AFC
15:30ACape Town Rangers0 - 2Salt River Celtic
15:30BPaarl United FC0 - 3Extreme Stars
15:30CYoung Chiefs2 - 3Grove Soccer
15:30DElectric City0 - 3Football Academy P

Match Calendar

StageDate
Round Robin30 & 31 January 2016
Group Stages23 - 26 Match 2016
Knock-outs Stages26 & 27 March 2016
Finals28 March 2016

Past Winners

2016SuperSport United
2015Glendene United
2014Ajax Cape Town
2013Ajax Cape Town
2012Philippi United
2011Komesho
2010Supersport United
2009Mamelodi Sundowns
2008Ajax Cape Town
2007Bright Stars
2006Harmony Academy
2005Ajax Cape Town
2004Ajax Cape Town
2003Wits University
2002Hellenic
2001Ajax Cape Town
2000Santos
1999Santos
1998Michau Warriors
1997Hellenic
1996Hellenic
1995Hellenic
1994Hellenic
1993Hellenic
1992Battswood
1991Jamestown-Cathkin
1990St Johns
1989Matroosfontein